IB QLOBAL GƏNCLƏR FƏALİYYƏT FONDU PROQRAMININ QALİBLƏRİ
Azərbaycandan ilk dəfə olaraq İdrak Liseyi şagirdləri IB Global Youth Action Fund (GYAF) proqramının qalibləri seçiliblər
İdrak Liseyinin IB DP şagirdləri Raul Quliyev və Anar Allahverdi 2026-cı il üçün IB Qlobal Gənclər Fəaliyyət Fondu (GYAF) proqramının qalibləri seçilərək “Moving Library” layihəsi üçün 1300 ABŞ dollarınadək qrant qazanıblar.
Layihə aztəminatlı şagirdlərin kitablara çıxışını artırmağı və mobil kitabxana vasitəsilə oxu mədəniyyətini inkişaf etdirməyi hədəfləyir. Bu çərçivədə məktəblərə kitablar çatdırılacaq və interaktiv oxu sessiyaları keçiriləcək.
GYAF dünyanın ən böyük gənclər qrant proqramlarından biridir — 2026-cı ildə 40+ ölkədən 1100-dən çox müraciət arasından 110 layihə seçilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan bu proqram üzrə ilk dəfə qalib ölkələr sırasında yer alır.
“Moving Library” layihəsi BMT-nin SDG 4 – Keyfiyyətli Təhsil məqsədinə töhfə verərək şagirdlərin oxu bacarıqlarını və dünyagörüşünü inkişaf etdirməyə xidmət edir.

Впервые из Азербайджана учащиеся средней школы Идрак были выбраны победителями программы IB Global Youth Action Fund (GYAF)
Учащиеся IB DP средней школы Идрак Рауль Гулиев и Анар Аллахверди были выбраны победителями программы IB Global Youth Action Fund (GYAF) на 2026 год и выиграли грант в размере до 1300 долларов США на проект «Передвижная библиотека».
Целью проекта является расширение доступа к книгам для учащихся с низкими доходами и развитие культуры чтения посредством мобильной библиотеки. В рамках этой программы в школы будут доставляться книги и проводиться интерактивные занятия по чтению.
GYAF — одна из крупнейших программ молодежных грантов в мире — в 2026 году из более чем 1100 заявок из более чем 40 стран было отобрано 110 проектов.
Отметим, что Азербайджан впервые попал в число стран-победителей по этой программе.
Проект «Передвижная библиотека» способствует достижению ЦУР 4 ООН «Качественное образование» и служит развитию навыков чтения и кругозора учащихся.